Skoči na glavno vsebino
Select Page

V četrtek, 14. aprila, je bil za učence Osnovne šole Šmihel ter njene podružnice Birčna vas, ki so uspešno opravili bralno značko, poseben dan. Skupaj smo se zbrali v šolski telovadnici, da bi zaključili še eno uspešno sezono branja za bralno značko. Z nami je bil mladinski pisatelj Žiga X. Gombač. Prireditev s podelitvijo bralne značke je zasnovala šolska knjižničarka Marjetka Dragman. Potekala je v dveh delih, posebej za predmetno in razredno stopnjo. Začeli smo jo s šolsko himno v izvedbi mladinskega oziroma otroškega pevskega zbora. Na predmetni stopnji so se predstavili še flavtistka, skupina plesalcev, recitatorka in učenka Tinkara s svojo zgodbo. Na predmetni stopnji je pisatelj Gombač spregovoril o tem, kako se je začela njegova pisateljska pot. Dejal je, da ne mine dan, da ne bi kaj napisal, prebral, razmišljal in prav to pisanje ga dela drugačnega. Na razredni stopnji so kulturni program pripravili učenci 4. c razreda pod vodstvom učitelja Boštjana Hribarja. V duetu sta se predstavili plesalki, pevki, instrumentalistki na flavti in violini ter instrumentalista na trobenti in harmoniki in še recitatorka. Pisatelj Gombač je šmihelskim učencem na razredni stopnji skozi zgodbo o vitezih slikovito opisal namen svojega pisateljskega poslanstva. Vsem šmihelskim učencem je odgovoril na zastavljena vprašanja. Dejal je, da ti dobra knjiga veliko da in mlade bralce spodbudil, da s knjigo vztrajajo še naprej.

V šolskem letu 2015/2016 je na OŠ Šmihel bralno značko opravilo 306 učencev, in sicer 251 na matični šoli ter 55 na podružnični šoli oz. 77 % vseh učencev, kar je en odstotek več kot lani. Romsko bralno značko je opravilo 13 učencev. Zlatih značkarjev oz. učencev, ki so bili zvesti knjigi in bralni znački vsa leta osnovne šole, je 19. Učenci so na zaključni prireditvi prejeli bralna priznanja, ki sta jih podelila mladinski pisatelj Žiga X. Gombač in  ravnateljica, mag. Irena Hlača. Knjižničarka Marjetka Dragman je ob tej priložnosti izrazila zadovoljstvo nad tem, da je bralna značka med šmihelskimi osnovnošolci še vedno priljubljena, se pa v zadnjem triletju praviloma zanjo odloča manjše število učencev, kar pa v slovenskem prostoru ni nobena posebnost. Zasluga za veliko število značkarjev gre zagotovo učiteljem, ki z učenci vodijo razgovore o prebranih knjigah ter staršem, ki svoje otroke spodbujajo k branju in so jim tudi sami vzor. Knjižničarka pravi, da je zelo  pomemben skrbno načrtovan izbor bralnega seznama, zato le temu namenjamo veliko pozornosti, pomagajo pa jih oblikovati tudi učenci.

Zapisala in fotografirala učiteljica Helena Murgelj

(Skupno 319 obiskov, današnjih obiskov 1)
DOSTOPNOST