Naša šola sodeluje v mreži UNESCO šol, zato se je 15 učencev, ki jih zanima preteklost, udeležilo projekta Dediščina v rokah mladih – Mladi posvojijo spomenik. Med poukom zgodovine smo pri obravnavi 1. svetovne vojne prišli do odkritja, da so oblasti leta 1917 za potrebe vojne industrije zaplenile tri bronaste zvonove iz farne cerkve sv. Nadangela Mihaela. Pustili so zgolj enega, najmanjšega. Farani so nove zvonove kupili leta 1923, ti pa so zapeli ravno na božični večer istega leta.

Ker se je skozi pouk in raziskovanje učencev razkrila še množica zanimivih dejstev iz sodobne zgodovine Šmihela, smo se za več informacij obrnili na gospoda kaplana Janeza Meglena, ki nas je prijazno sprejel ter nam na zanimiv način prikazal zgodovino šmihelske župnije. Najbolj nas je seveda zanimala ravno zgodovina 20. stoletja in zgodba omenjenih zvonov. Najpogumnejši učenci so se po ozkem lesenem stopnišču povzpeli na sam zvonik in si jih ogledali ter prisluhnili od blizu. Občutek je bil res neverjeten.

Gospodu kaplanu se iskreno zahvaljujemo za topel sprejem in številne zanimivosti in zgodbe. Veseli smo, da smo se skozi omenjeni projekt lahko seznanili z našo kulturno dediščino, ki je resnično bogata. Prav je, da smo nanjo ponosni ter da jo ohranjamo za naslednje rodove.

Mentorica Vesna Vidrih