Skoči na glavno vsebino
Select Page

V sredo, 15. junija, se je v novomeškem Kulturnem centru Janeza Trdine udeležilo zaključne prireditve tudi 16 zlatih bralcev Osnovne šole Šmihel Novo mesto, ki so bili zvesti knjigi in bralni znački vsa leta osnovne šole.

Prireditev je organiziralo Društvo prijateljev mladine Mojca Novo mesto za 246 zlatih bralcev iz 17 osnovnih šol iz osmih dolenjskih občin. Vse zbrane je pozdravila predsednica Društva prijateljev mladine Mojca Marjeta Ferkolj Smolič, ki je prireditev tudi vodila. Gosta prireditve sta bila literarni zgodovinar in predavatelj na Pedagoški fakulteti Ljubljana prof. dr. Igor Saksida in raper Rok Terkaj – Trkaj, avtorja, ki sta združila moči pri nenavadni knjigi Kla kla klasiki. Najprej sta vse zbrane seznanila s tem, kako sta se spoznala. Na začetku je Saksida Terkaju dejal, zdaj si vprašan, kaj je zate poezija. Med delom sta drug drugega obogatila. Skozi sodoben rap sta mladim poskušala približati slovenske klasike, kot so France Prešeren, Simon Gregorčič, Oton Župančič, Dragotin Kette idr. Profesor Saksida je mlade vprašal, če jih s pesmijo lahko tudi prestraši, saj je že ime balada obup. Predstavila sta Aškerčevo balado Brodnik, pa Prešernovo Gloso v moderni izvedbi. Na prireditvi sta mlade povabila tudi k sodelovanju, da so tudi oni povedali svoj verz, neke vrste rap poezijo. Z nastopom sta gosta mlade bralce in njihove mentorje zabavala in jih tudi nasmejala. Na oder so bili povabljeni vsi mentorji bralne značke, kjer so iz rok prof. Sakside prejeli vrtnico. V kulturnem programu so se predstavili učenci Glasbene šole Marjana Kozine Novo mesto, in sicer mladi pianist Amadej Rešetič, violinistka Sibila Mežnar in Komorna skupina kitar. Nato so podelili še knjižne nagrade zlatim bralcem. V dar so prejeli knjigo Borisa A. Novaka z naslovom Oblike neba. Gosta sta s svojim nastopom, z rap poezijo zlatim bralcem budila ljubezen do tradicionalne poezije, predstavila sta klasično literaturo na sodoben način. Prijetno druženje se je po prireditvi nadaljevalo še v avli centra, kjer so bili mladi in mentorji deležni tudi pogostitve. Prejeli so tudi fotografijo Terkaja in Sakside pri ustvarjanju.

 

 

Zapisala in fotografirala učiteljica Helena Murgelj

 

 

 

 

 

(Skupno 373 obiskov, današnjih obiskov 1)
DOSTOPNOST