Skoči na glavno vsebino
Select Page

V četrtek, 6. oktobra, so učenci 4. a in 4. b razreda naše šole pod vodstvom razredničark Majde Jarnovič Glivar in Mihaele Gerjovič pripravili prireditev »Skrbniki Julijinega groba«. Prireditve so se udeležili njihovi starši, nekaj učiteljev in gostov.  Prireditev so začeli slovesno, s slovensko himno, ki so jo zapeli vsi učenci. Učenca Tjaž in Tim sta predstavila dediščino okoli nas. V kulturnem programu so se predstavili s petjem, plesom, z igrami, z igranjem na instrumente na violončelo, flavto, sintetizator, pa tudi z igrami vlog – zgodbami. Na prireditvi so opisali projekt, saj so letos sodelovali v projektu evropske kulturne dediščine. Izvedli so projekt »Dediščina v rokah mladih – Mladi posvojijo spomenik«. Mladi posvojijo spomenik je UNESCO-v nacionalni projekt, ki izvira iz programa Svetovne dediščine v rokah mladih. S posvojitvijo spomenika mladi razvijajo odgovornost do kulturne in naravne dediščine ter pomagajo pri njeni zaščiti in varovanju. Svoje novo znanje, veščine in prepričanja delijo s prijatelji, družinami in širšo skupnostjo. Šmihelski četrtošolci so se odločili, da posvojijo spomenik Julije Primic, saj letos mineva 200 let od njenega rojstva, Julija pa je zadnja leta svojega življenja živela v Novem mestu in je pokopana na pokopališču v Šmihelu. Četrtošolci so raziskali njeno življenje. Julija je otroštvo preživela v Ljubljani, odrasla leta v Novem mestu, spoznali so njeno povezavo s Francetom Prešernom. Obiskali so tudi park mladosti pri Dijaškem domu in njen grob na pokopališču. Na delavnicah so pekli Julijine poljubčke in izdelali cilindre ter zlate sponke za šal, kakršnega je nosila tudi Julija. Vsem zbranim na prireditvi so šmihelski četrtošolci glasno povedali, da so postali skrbniki Julijinega groba, kar so vsi obiskovalci nagradili z močnim aplavzom. S pesmijo Čas so učenci zaključili kulturni program.

Zapisala in fotografirala učiteljica Helena Murgelj

(Skupno 157 obiskov, današnjih obiskov 1)
DOSTOPNOST